Własny sklep internetowy to podstawa każdego biznesu. Według badania PwC „Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce” wartość e-commerce w czasach pandemii wzrosła aż o 35%. Natomiast 85% przebadanych konsumentów deklaruje, że nawet po zakończeniu pandemii zamierza korzystać z zakupów online. Te dane są istotnym wyznacznikiem dla każdego przedsiębiorcy: rynek e-commerce będzie rósł w siłę! Pora założyć sklep internetowy! Tylko którą technologię wybrać, skoro na rynku dostępnych jest tak wiele możliwości? W tym artykule analizujemy dwa najpopularniejsze systemy zarządzania treścią: WordPress Woocommerce i CMS PrestaShop.
Istnieje wiele platform umożliwiających szybkie i proste postawienie sklepu internetowego online. Najbardziej rozwojowe są narzędzia CMS, czyli Systemy Zarządzania Treścią. Jest to rodzaj oprogramowania umożliwiający tworzenie stron www, w tym sklepów, a następnie łatwe zarządzanie zawartością za pomocą wizualnych metod, jak drag&drop (przeciągnij i upuść).
Co to jest WordPress i Prestashop?
Dwa najpopularniejsze z nich – WordPress i PrestaShop – należą do oprogramowania open source, czyli o otwartym kodzie.
Najważniejszą cechą PrestaShop jest jej dedykowanie do tworzenia sklepów internetowych. PrestaShop posiada szereg funkcjonalności umożliwiających budowanie sklepów i ich rozwój, kładąc ogromny nacisk na wzrost sprzedaży i łatwość zarządzania sklepem.
WordPress to narzędzie do tworzenia stron internetowych, które jest łatwo rozszerzalne o nowe funkcjonalności za pomocą wtyczek. Wtyczką do WordPressa umożliwiającą sprzedaż produktów i przekształcającą stronę w sklep jest WooCommerce. Niestety, WooCommerce domyślnie posiada mniej funkcjonalności niż PrestaShop. Aby dołożyć nowe funkcje, które w PrestaShop często są wbudowane, trzeba skorzystać z rozszerzeń do WooCommerce.
Ile kosztuje sklep w PrestaShop lub Woocommerce?
Oba oprogramowania są darmowe. W zależności od naszych umiejętności, na początku prawdopodobnie będziemy musieli zainwestować w pomoc, która skonfiguruje WordPressa lub PrestaShop na serwerze, ustawi domenę i tak dalej. Może też się okazać, że niektóre elementy rozszerzające funkcjonalność naszego sklepu będą płatne. Ale technologie same w sobie są darmowe, rozwojowe i umożliwiające nam stworzenie praktycznie każdego rodzaju sklepu. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.
Wpływ na cenę ma nie tylko sklep bazowy i praca programisty, ale także dodatkowe moduły, które najczęściej do prowadzenia sklepu są nam po prostu potrzebne. Do ceny zaprojektowania i stworzenia sklepu należy więc doliczyć:
Wtyczki do woocomerce:
-
200 PLN
-
250 PLN
-
Product feed Pro for WooCommerce
89 EURO
-
89 EURO
Moduły do prestashop:
-
170 PLN
-
84 USD
-
112 USD
-
73 PLN
PrestaShop czy WordPress – który CMS jest popularniejszy?
Z CMS PrestaShop korzysta niecałe 300 tysięcy witryn na całym świecie, w szczególności w Europie i Ameryce Łacińskiej. Co więcej, PrestaShop w 2020 roku wygenerował ponad 22 miliardy euro sprzedaży online!
Z drugiej strony wiemy, że prawie 13% platform e-commerce korzysta z wtyczki WooCommerce. Według danych z 2019 roku szacowany wolumen sprzedaży z wykorzystaniem platformy WooCommerce wyniósł 11,8 miliarda dolarów.
Czy to jednak oznacza, że WooCoomerce jest lepszym rozwiązaniem dla naszego sklepu online? Zdecydowanie nie! Wszystko zależy od tego, czy celem jest zbudowanie profesjonalnej platformy sprzedażowej, czy tylko wzbogacenie naszej strony www o niewielki sklep. W pierwszym przypadku – tworzeniu profesjonalnego sklepu internetowego – zdecydowanie lepiej sprawdzi się PrestaShop.
PrestaShop – zalety w porównaniu z WooCommerce
PrestaShop to technologia dedykowana sklepom internetowym, a co za tym idzie, jest zdecydowanie bardziej wydajna w przypadku bardzo dużych sklepów. Jej kod od początku optymalizowany jest pod kątem sprzedaży online, dotyczy to także dostępnych w Internecie gotowych wzorów wyglądu strony. Bogata baza gotowych motywów do PrestaShop skupia się na sprzedaży i jest pod tym kątem projektowana i optymalizowana.
PrestaShop, w porównaniu z WooCommerce, w standardzie w darmowej wersji posiada szereg profesjonalnych modułów ułatwiających zarządzanie sklepem, w tym:
– moduł do faktur,
– porównywarkę produktów,
– ustawienia katalogów,
– zaawansowane statystyki,
– moduły do zarządzania poszczególnymi etapami zakupów,
– profesjonalne zarządzanie magazynem,
– system rabatowy
i wiele więcej. Wszystkie szczegóły dotyczące funkcjonalności PrestaShop znajdziesz na oficjalnej stronie projektu.
Czy w tej sytuacji PrestaShop ma jakieś wady?
Tak, kilka. Przede wszystkim jest trudniejsza od WordPressa, a co za tym idzie, wsparcie techniczne i programistyczne jest droższe. Ponadto PrestaShop wymaga większych umiejętności technicznych, gdy oprócz prowadzenia sklepu online, zdecydujemy się na wprowadzenie na stronie bloga czy nawet dodatkowych podstron. Warto też zwrócić uwagę na to, że PrestaShop potrzebuje mocniejszego serwera niż WordPress, co może wpłynąć na koszt.
Z drugiej jednak strony większość specjalistów zajmujących się PrestaShop jest bardziej doświadczonych w sprzedaży. Znają się na temacie, ponieważ PrestaShop jest narzędziem dedykowanym sprzedaży. W przypadku specjalistów WordPress konfiguracja WooCommerce często jest traktowana po macoszemu, jako dodatek do tworzenia stron www. Choć WooCommerce wydaje się prostszy, to już jego modyfikacje mogą okazać się bardziej złożone, a znalezienie specjalisty trudniejsze.
Bezpieczeństwo sklepu internetowego
Bezpieczeństwo sklepu internetowego w dużej mierze zależy od regularnych aktualizacji – aktualizacje wydają się być łatwe, ale bez odpowiedniego przygotowania i wcześniejszego wykonywania kopii zapasowej, mogą pojawić się niemałe problemy. Brak regularnych aktualizacji stanowi duże niebezpieczeństwo, a także zagrożenie w kwestii stabilności sklepu internetowego.
Zabezpieczenia strony zależą od kodu, a kod OpenSource bywa dziurawy; oba CMS mają duże wsparcie i są na bieżąco łatane, ale jeśli nie wykonujemy aktualizacji, plaster nas nie dotyczy. PrestaShop zapewnia nam trochę więcej wbudowanych funkcjonalności, więc kod jest bardziej spójny i pochodzi z jednego źródła; na WooCommerce instalujemy wiele wtyczek, każda innego autora, co zmniejsza bezpieczeństwo spójności kodu, aktualnych aktualizacji itd.
Profesjonalny sklep internetowy – PrestaShop czy WooCommerce?
Jeśli naszym głównym celem jest posiadanie strony internetowej, na której w przyszłości chcemy wprowadzić niewielką sprzedaż – e-booków lub kursów – WooCommerce zdecydowanie wygrywa. Jeśli jednak sprzedaż jest naszym głównym celem i zamierzamy stworzyć sklep internetowy, którego obsługa będzie przejrzysta, zdecydowanie lepiej wybrać PrestaShop.
A może jedno i drugie? Sklep na PrestaShop, a blog na subdomenie WordPress?
Takie rozwiązanie istnieje, pojawia się jednak potrzeba doinstalowania modułu w prestashop który będzie pobierał najnowsze wpisy z wordpressa i wyświetlał je np. na stronie głównej Twojego sklepu. Rodzi się też jedno małe wyzwanie, warto dostosować stopkę i nagłówek bloga w taki sposób aby wyglądały one identycznie jak te na podstronie sklepu – szata graficzna powinna sprawiać wrażenie spójności.
Co jeśli nie prestashop i woocommerce?
Jeśli Twoje doświadczenia z obiema platformami nie są dobre, a Twój pomysł na biznes jest już dobrze zweryfikowany i przynosi długofalowe korzyści finansowe, może czas pomyśleć o dedykowanym, profesjonalnym sklepie internetowym?
Oferuję także customowe rozwiązania pod ecommerce, sklep który będzie miał w sobie wszystkie potrzebne funkcje, bez konieczności instalowania dodatków, wtyczek i modułów. Wystarczy, że wypełnisz zakładkę brief, a ja wrócę do Ciebie z indywidualną ofertą na profesjonalny esklep.