Kobieta Koduje

Od czego zacząć

Proponuję zacząć od ustalenia, kim właściwie jest programista/ka.

To pojęcie jest naprawdę ogólne i obejmuje bardzo szeroką listę specjalizacji w tym zawodzie. Można być programistą gier komputerowych, stron internetowych, baz danych, aplikacji, maszyn lub programów komputerowych. Jak widzisz rozpiętość jest dość duża i mimo, że języki programowania często się ze sobą łączą i współpracują nie oznacza to, że język który właśnie wybierzesz do nauki jako pierwszy, będzie trafnym wyborem. Aby zrozumieć co je łączy, a co dzieli polecam Ci odwiedzić tę stronę. Już na samym początku musisz zrozumieć, że pojęcie „programista” niesie za sobą wiele pytań i może przedstawiać zupełnie odmienne specjalizacje.

A więc zacznijmy od analizy Twoich potrzeb

Jaki jest Twój cel, jakie masz założenia?
– chcesz rozwijać swoje hobby, it zawsze było Twoją pasją,
– chcesz zmienić pracę i zwiększyć swoje zarobki,
– spodziewasz się dziecka i chcesz użytecznie wykorzystać ten czas na naukę i zdobycie dobrze płatnego zawodu,
– marzy Ci się niezależność, własny biznes i praca z każdego miejsca na ziemi

Założenia mogą być przeróżne, ale musisz mieć jakiś cel i plan dzięki któremu do tego celu dotrzesz. Uwierz mi nie warto tracić czasu na coś co nie będzie sprawiało Ci przyjemności i w czym nie będziesz się spełniać, a więc określ jak od teraz miałoby wyglądać Twoje życie. Nie warto się też oszukiwać, że zostaniesz programistką jeśli nie przejdziesz przez wszystkie etapy krok po kroku.

Określenie Twoich piorytetów i tego co chcesz osiągnąć poprzez zostanie programistką ułatwi Ci naszkicowanie swojej ścieżki w tej grupie zawodowej. Najpierw określ jak wysokie powinny być Twoje zarobki, w jakiej formie chciałabyś pracować – zdalnie, dla siebie w domu, na etacie. Następnie zorientuj się ile zarabiają programiści na poszczególnych stanowiskach oraz w jakiej formie najczęściej pracują. Zdradzę tylko, że jeśli programista jest dobry w swoim fachu to zawsze uda mu się znaleźć pracę zdalną, czy to pracując u siebie czy dla zewnętrznej firmy. To wszystko ma niebywały wpływ na to jaki język programowania powinnaś wybrać. Oczywiście, może zdarzyć się tak że w ogóle nie zatrybi, nie polubisz tego języka albo programowania ogólnie. Ale określenie priorytetów i swoich predyspozycji pozwoli Ci zaoszczędzić kupę czasu, a przy tym unikniesz dziwnego poczucia wiszenia nad przepaścią. Powinnaś wiedzieć czego chcesz, określić plan i podjąć działanie.

Pamiętaj też, że im dalej będziesz odkrywać świat IT, tym więcej obszarów będzie Ci bliskie, w których będziesz chciała się rozwijać. Nie zapomnij przy tym, że nie da się być dobrym we wszystkim, a więc najważniejszym punktem jest aby dowiedzieć się który język programowania będzie Tobie najbliższy. Najważniejsze to odnaleźć w sobie pasję do kodu.

Jeśli już zdecydujesz, że chcesz być front end developerem, mogę polecić Ci fajne kusy które przedstawiłam w tym wpisie.

Na pewno w waszych głowach pojawią się pytania, nie wahajcie się żeby do mnie napisać i zapytać, chętnie pomogę wam w decyzji i nakieruję na wybranie odpowiedniej ścieżki kariery. A teraz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez was pytania:

Czy trzeba być umysłem ścisłym i mieć dobre wyniki w matematyce?
Nie trzeba, jeśli czytałaś moją historię we wpisie „Kobieta w It” to wiesz, że w moim przypadku dało radę bez 5 z matematyki. Nie będę natomiast ukrywać że umiejętność logicznego myślenia i szybkiego liczenia BARDZO się przydaje i niewątpliwie ułatwia naukę programowania. Niemniej jednak jestem znakomitym przykładem, że da się nauczyć programowania z umysłem humanistycznym, naprawdę da się. Wystarczy chcieć!

A co z językiem angielskim?
Język angielski trzeba znać przynajmniej na poziomie podstawowym, wiąże się to ze składnią języków programowania, wszystkie opierają się o język angielski. Odpowiedzi na pytania, które zrodzą się przy Twoich projektach także musisz szukać w języku angielskim, ponieważ polski internet jest niestety jeszcze dość ubogi w tego typu rozwiązania. Wszelkie dobre materiały edukacyjne są w tym języku, a więc jeśli nie opanowałaś angielskiego przynajmniej na poziomie B1, najpierw zacznij od tego.

Jak znaleźć swoją pierwszą pracę?
Temat nie jest trudny, zależy tak na prawdę od Ciebie. Jeśli masz zrobione jakieś portoflio, pełne realizacji, albo chociażby kilka działających fragmentów kodu to już masz wielki plus u potencjalnego pracodawcy. Grunt to posiadać jakiekolwiek realizacje, dzięki którym rekruter może ocenić czy mamy predyspozycje na dane stanowisko czy nie. Ich nie interesuje ile kursów odbyłaś, jakie książki czytałaś i w jaki sposób się uczyłaś, istotne są Twoje umiejętności i to czy potrafisz sobie poradzić sama z wyzwaniami, jak znajdujesz odpowiedzi na pytania i czy skutecznie rozwiązujesz problemy. Jeśli masz jakiekolwiek zaplecze na githubie lub posiadasz swoja stronę internetową, która ukazuje Twoje prace to szybko znajdziesz pierwszą komercyjną robotę. Pamiętaj jednak o tym żeby jak najwięcej aplikować i wysłać CV, każda rozmowa kwalifikacyjna Cię czegoś nauczy i jest bogatym doświadczeniem w Twojej karierze, dlatego nie warto ich odpuszczać nawet jeśli wiesz, że Twoje kwalifikacje są jeszcze za małe.

Na jakie zarobki mogę liczyć w tej branży IT?
Zarobki są naprawde różne, początkujący junior front end developer zarabia najniższa krajową, co już na start jest w miarę satysfakcjonujące, bo w każdej innej śmieciowej pracy zarobisz tyle samo, a tu masz szanse się rozwijać i piąć w kierunku dużo wyższych zarobków. Doświadczony programista zarabia od 16k miesięcznie w górę. Trudno jest określić średnie zarobki programisty, ponieważ jest to kwestia mocno indywidualna uzależniona od doświadczenia i umiejętności. Ja przykładowo w swojej pierwszej pracy jako junior front end developer zaczęłam zarabiać 6k netto i to bez wcześniejszego komercyjnego doświadczenia. Doświadczenie zdobywałam wyłącznie jako freelancer, na własną rękę pozyskując zlecenia, często wykonując je za darmo, aby mieć tylko co włożyć do swojego portfolio. Ale jak pewnie wiesz bardzo dużo zależy od szczęścia i od tego czy znajdziesz się w odpowiednim miejscu i czasie. Chyba warto próbować?