Dlaczego na stanowiskach programistycznych ważna jest nauka „angielskiego dla programistów”? Czy to naprawdę tak bardzo różni się od codziennego języka lub np. „angielskiego w biznesie”?
Zazwyczaj, działy IT firm potrzebują osób ze znajomością języka angielskiego. Na przykład na stronie Jooble w opisie stanowiska jest wymagany język angielski. Zwłaszcza jeśli jest to firma międzynarodowa.
Przypomnimy poziomy znajomości angielskiego:
A1 — Beginner
А2 — Elementary
В1 — Intermediate
В2 — Upper Intermediate
С1 — Advanced
С2 — Proficiency
Oczywiście, żeby pracować jako senior w IT (a dla dziewczyny to bardzo fajne stanowisko), trzeba włożyć dużo wysiłku, poznaj więc 5 „dlaczego”, aby uczyć się angielskiego i aplikować na stanowiska IT!
Oto dlaczego potrzebujesz angielskiego:
1. Aby napisać kod. Deweloperzy „kodują” po angielsku, więc nie znając podstaw języka, popełnisz błędy ortograficzne w zmiennych (angielskich słowach), co oznacza, że napiszesz zły kod.
2. Aby zrozumieć techniczne terminy i zakres uprawnień.
3. Aby komunikować się z innymi programistami i rozumieć ich. Slang programisty opiera się na angielskich słowach. Na przykład termin „feature”, który programiści nazywają określoną funkcją programu, opiera się na słowie „funkcja”. Specjaliści IT mają setki takich wyrażeń i trzeba je zrozumieć.
4. Aby czytać dokumentację techniczną, książki i słuchać raportów najlepszych ekspertów w Internecie. Większość najlepszych książek i webinarów jest w języku angielskim.
5. Aby zwiększyć szanse na relokację i zarobić więcej. Dlatego jeśli sprawdzisz się w zagranicznej firmie, jako naprawdę fajny fachowiec, możesz przenieść się do innego kraju na stałe i podwyższyć pensję.
Jaki poziom angielskiego wystarczy, aby zostać programistą?
Określmy minimalny poziom znajomości języka angielskiego wystarczający dla początkującego programisty. Aby to zrobić, spójrzmy na statystyki:
– wedlug DOU – 50% programistów zna język angielski na poziomie średniozaawansowanym (2,4% zna angielski na poziomie czytania małych elementarnych fraz; 11,9% czyta teksty po angielsku ze słownikiem; 35,7% rozumie angielski ze słuchu i potrafi wesprzeć konwersację)
– według danych Djinni, w serwisie zarejestrowano 1721 wolnych miejsc pracy z wynagrodzeniem do 1500 USD i 40 stanowisk z wynagrodzeniem od 3500 do 4000 USD dla początkujących programistów z mniej niż rocznym stażem pracy i poziomem początkującym (znajomość podstawowych zwrotów). Dla porównania, dla początkujących na tym samym poziomie wiedzy technicznej, ale z poziomem angielskiego Pre-Intermediate (czytanie ze słownikiem i mówienie w swobodnej rozmowie na tematy ogólne) zarejestrowano 5828 wakatów z wynagrodzeniem do 3000 USD.
A według Jooble dla początkującego programisty ważna jest znajomość języka angielskiego na poziomie „pewnego czytania dokumentacji technicznej”. Jest to sformułowanie wskazane w większości wakatów. Potrzeba dobrej, a nawet doskonałej znajomości języka angielskiego jest niezbędna dla programistów na poziomie średnim i wyższym.
Wniosek: początkujący informatyk nie musi uczyć się języka angielskiego przez kilka lat, aby stać się prawdziwym programistą. Ale musi znać „IT-angielski”, aby dostać swoją pierwszą pracę w specjalności IT. Pozostaje wytyczyć ścieżkę, jak szybko nauczyć się podstaw.
Jeśli już zrozumiałaś, że Twój angielski wymaga niewielkiej poprawy, oto 4 wskazówki, jak szybciej nauczyć się IT:
1. Otocz się informacjami informatycznymi
-znajdź blogi, które Ci się podobają i śledź ich publikacje;
-czytaj tematy i sekcje IT na popularnych forach.
-czytaj książki o tematyce informatycznej.
Na przykład, jeśli chcesz zostać programistą Pythona, czytaj książki o Pythonie w oryginale, używając online-tłumaczy. Niewątpliwie jest to trudniejsze i zajmie więcej czasu niż przeczytanie tekstu w dogodnym języku. Ale po przeczytaniu i zastosowaniu się do praktycznych wskazówek znacznie szybciej zrozumiesz podstawy.
Najlepiej byłoby przeczytać więcej informacji w języku angielskim, ale jeśli Twój poziom znajomości języka na to nie pozwala, zacznij od źródeł polskojęzycznych. Na podstawie tego zrozumiesz slang programistów i dowiesz się, jak się ze sobą komunikują.
Może się to wydawać skomplikowanym krokiem, ale jeśli zainstalujesz rozszerzenia tłumaczeń dla Google Chrome lub innych przeglądarek (takich jak Tłumacz Google), możesz tłumaczyć nieznane słowa, po prostu je podświetlając.
2.Ćwicząc to codziennie, poznasz wszystkie niezbędne terminy techniczne i będziesz mogła w przyszłości zadawać pytania innym programistom.
3.Oglądaj te same filmy i wideo w języku obcym, który Cię interesuje. Zyskasz słownictwo, przynajmniej każdego dnia. A jeśli spojrzysz na zasoby tematyczne, to profesjonalne. Polecamy również oglądanie programów telewizyjnych z wywiadami. Dowiesz się z nich, jak lepiej się witać i żegnać, dziękować za spotkanie, jakie żarty są stosowne, co uważa się za złą formę, o czym można rozmawiać.
4. Korzystaj z aplikacji do nauki angielskiego na komórce.
5. Można wziąć udział w kursach-online języka angielskiego dla informatyków
Istnieje wiele kursów w Internecie, szczególnie w kierunku IT-angielski. Jeżeli sądzisz, że wyelimonwałaś barierę z języka angielskiego, to możesz przejść kursy w kierunku IT-angielski, szybko zdobędziesz niezbędną wiedzę.